-Online Gelir Modelleri-

Özellikle Amerika’da en popüler alışveriş sitesi olan Amazonun mobil uygulamasını 150 milyondan fazla kişi kullanmaktadır. İstatistiklere göre online alışveriş yapan kişilerin %23’ü ne satın alacağını belirlemek için Amazon’a giriş yapıyor.  Hatta özellikle Amerika’da Amazon tıpkı Google gibi bir arama motoru gibi kullanılıyor. Amazondaki prime üye sayısı da 150-200 milyon civarındadır. Amazon, prime üyelere aynı gün ya da ertesi gün teslimat gibi özel seçenekler sunar. İşte bu nedenle Amazon’da satış yapmak bu trafiği kullanabilmek için oldukça avantajlıdır. Öyle ki günümüzde Amazon’da toplam aktif satıcı sayısı 3 milyonu aşmış durumdadır. Amazon’da satış yapmak için çeşitli iş modelleri mevcuttur.

Amazon Dropshipping

Amazondaki iş modelleri arasında giriş sermayesi en düşük olan modelin dropshipping olduğunu söyleyebiliriz. Birçok yerde bu iş modelinin riskli olduğundan söz edilir ancak Amazon’un satıcıların uymasını istediği ‘’Dropshipping Politikaları’’ vardır. Bu politikalara uygun hareket edildiğinde sürdürülebilir bir şekilde satış yapmak mümkündür. Dropshipping iş modelinin en önemli avantajı ürünleri stok yapmadan listeleyebilmektir. Listelenen ürünlerden satış geldiğinde önce satıcı bu ürünü satın alır. Ardından ara depo aracılığıyla müşterinin adresine gönderir. Ürünler amazon.com’dan yani Amerika’dan satın alınır ve Kanada, Japonya, Singapur gibi farklı Pazar yerlerinde satılabilir. Stok tutulmadığından satış metrikleri iyi olmayan ürünler kolayca değiştirilebilir. Satış yapmaya başlamak için bireysel hesap kullanılabilir. Satış yaptıkça Amazon hesabında biriken ciro yaklaşık 14 günün sonunda şahsi hesabımıza geçer.

Amazon FBA

Bu iş modeline satışı yapılacak ürünlerin stoğu tutulur. Bu nedenle ürünleri değiştirmek pek de kolay sayılmaz. Stoklanan ürünler Amazon’un deposuna gönderilir. Bu aşamadan sonra ürünlerin teslimat ve müşteri hizmetlerinden Amazon sorumludur. Dropshippingte olduğu gibi elde edilen ciro satıştan yaklaşık 14 gün sonra alınır. Bireysel değil profesyonel hesap gereklidir. Bununla birlikte FBA iş modeli için bir satıcının bir şirketi olmalıdır. Ürünleri satın alınması ve depo ücretleri için sermayeye ihtiyaç vardır. Dropshipping’e kıyasla bu sermaye daha fazladır.

Online ve Retail Arbitraj

Arbitraj iş modeli, bir ürünün farklı pazarlardaki fiyat farkından doğmuştur. Ürün, değerinin daha düşük olduğu pazardan alınıp daha yüksek olduğu pazarda satılır. Arbitraj iş modelinde ihtiyaç duyulan sermaye nispeten düşüktür. Bu modelin fiziksel olarak gerçekleştirilmesine retail, online olarak gerçekleştirilmesine ise online arbitraj denilir. Bu nedenle retail arbitrajda daha yüksek bir sermayeye ihtiyaç vardır. Retail arbitrajda amazonun depoları kullanılır ancak müşteri hizmetlerinden satıcı sorumludur. Online arbitrajda amazonun depoları kullanılmasa da müşteri hizmetlerinden yine satıcı sorumludur. Her ikisinde de hem profesyonel hesap hem de şirket gereklidir. Diğer iş modellerinde olduğu gibi ödeme, satıştan yaklaşık 14 gün sonra satıcının şahsi hesabına aktarılır.

Merch by Amazon, dijital tasarımların satıldığı bir platformdur. Tasarımlar sanki bir tişörtün üzerine basılmış gibi listelenir. Bu tişörtlerden biri satın alındığında Amazon, bu tasarımın baskını yaparak müşteriye teslim eder. Tasarımcı satıştan belirli bir komisyon alır. Bu iş modelinde herhangi bir ön sermayeye ihtiyaç yoktur.

Shopify aslında bir websitesi kurma platformudur ve ara yüzünün kullanım kolaylığı sayesinde oldukça fazla kullanıcıya ulaşmıştır. Shopify’dan gelir elde etmenin birkaç farklı yolu vardır. Dropshipping yapmak, shopify mağazasını satışa çıkartmak ya da print on demand yapmak. Print on demand yapmak tıpkı Merch by Amazon’daki gibi dijital tasarımların satış geldikçe basılarak müşteriye ulaştırılmasına dayanır.

Shopify Dropshipping

Amazonda farklı olarak Shopify’da dropshipping yaparken istenilen tedarikçiler kullanılabilir. Bu konuyla ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Ali Express gibi sitelerden bile tedarikçi bulunabilir. Bu ürünler Shopify mağazasına yüklendikten sonra çeşitli reklam kampanyalarıyla ürünü öne çıkartmak gereklidir. Amazon’daki gibi mevcut bir trafiği kullanmak söz konusu değildir. Mağazaya ziyaretçi çekmek satıcının sorumluluğundadır. Listelenen bir ürün satın alındığında shopify satıcısı ürünü tedarikçisinden satın alarak direkt olarak müşteriye ulaştırır. Ancak bu iş modelini gerçekleştirmek için satıcının şirketinin olması gerekmektedir.

Shopify Mağazasının Exchange üzerinden satışı

Shopify’da site kurmak aslında mağaza oluşturmaktır. Shopify’da satış yapmak isteyen herkes öncelikle bu adımı gerçekleştirmelidiir. Ancak bazı kişiler buna vakit ayırmak istemeyip mevcut kurulmuş olan mağazaları kullanmak isterler. Shopify üzerinden kurulan bir mağazayı henüz hiçbir satış olmamasına rağmen satışa çıkartmak mümkündür. Benzer şekilde belirli bir ciroya ulaşan mağazalar da satılabilir. Bu aslında Shopify Exchange ismi altında Shopify’ın sunduğu bir hizmettir. Bu iş modelinde herhangi bir sermayeye ihtiyaç duyulmaz.

Benzer şekilde Ebay’de de satıcı kendisinin ya da tedarikçilerinin ürünlerini listeleyerek satışa çıkartabilir. Ancak bunun için şirketinin olması gerekmektedir.

Ali Express’te satıcının kendine ya da anlaşmalı olduğu tedarikçilere ait ürünleri satarak gelir elde etmesi mümkündür. Bunun için satıcının şirkete ihtiyacı vardır. Ali Express’in bünyesinde çok sayıda online içerikten oluşan Ali Express University ile bu platformda satış yapmanın yolları detaylı bir şekilde öğrenip uygulanabilir.

Etsy, yalnızca el yapımı / bireysel tasarımların ya da bu ürünlerin yapımı için kullanılan malzemelerin satıldığı bir platformdur. Fiziksel tasarımların yanı sıra dijital ürünler de burada satışa sunularak bireysel ödeme almak mümkündür. Listelenen hiçbir ürün seri üretim olmamalıdır.

Funnel

Funnel, kısaca satış hunisi sistemi olarak tanımlanabilir. Bu sistemin amacı kalabalık bir kitleyi satışa yöneltmektir. Bunun için önce ziyaretçiler potansiyel müşterilere daha sonra potansiyel müşteriler satın alım yapacak gerçek müşterilere dönüştürülür. Tüm bunlar adım adım gerçekleşir ve bir funnel bir dizi online sayfadan oluşur. Diğer web sitelerinden farklı olarak funnel sistemi satış odaklıdır. Shopify mağazası gibi dışarıdan trafik çekme ihtiyacı duyulan her türlü mağaza için kullanılabilir.

 • http://clickfunnels.com

Print on Demand

Bu iş modelinde üzerinde herhangi bir baskı olmayan ürünlerin dijital tasarımlarla özelleştirilmesi olarak tanımlanır. Tasarımcılar tişört, şapka, kupa gibi ürünlere basılmış gibi listelenir. Bu ürünlerden biri satıldığında baskısı yapılır ve müşteriye ulaştırılır. Bu ürünler kişinin kendi mağazasında ya da print on demand platformlarında satılabilir.

 1. printify.com
 2. printful.com
 3. zakeke.com
 4. printaura.com
 5. redbubble.com
 6. teespring.com
 7. cafepress.com

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Halihazırda satış yapılan platformlara müşteri kazandırarak da gelir elde etmek mümkündür. Günümüzde çok sayıda alışveriş sitesi satış ortaklığı yapmaktadır. Herhangi bir sosyal medya hesabı ya da blog sayfası gibi trafik çeken bir kanala sahip olana kişi affilate linkler aracılığıyla komisyon elde edebilir. Satışa dönen veya ziyaretçi kazandıran tıklanmalara göre komisyon oranı değişkenlik gösterebilir.

 1. Amazon Affiliate Marketing
 2. digistore24.com
 3. maxbounty.com
 4. Rakuten Linkshare
 5. Market Health
 6. PeerFly
 7. Cj.com
 8. eBay Partner Network
 9. JVZoo

Türkiye’de satış ortaklığı yapan siteler

 1. Trendyol Partner
 2. reklamaction.com
 3. gelirortaklari.com
 4. gittigidiyor.com
 5. medikalize.com.tr
 6. odaklipazar.com
 7. clickmerkez.com

Freelance Siteler

Herhangi bir uzmanlık alanında iş ya da proje bazlı ilan oluşturarak buna ihtiyaç duyan kişilerle anlaşıp gelir elde etmek mümkündür. Bir başkasının herhangi bir görev tanımı için oluşturduğu ilanlara da başvurmak mümkündür. Çeviri yapmaktan, mobil app tasarlamaya kadar çok çeşitli ilanlar bu sitelerde bulunabilir.

 1. upwork.com
 2. fiverr.com
 3. freelancer.com
 4. bionluk.com
 5. crossover.com
 6. kellyservices.com
 7. 99designs.com
 8. graphicriver.net
 9. creativemarket.com

Online Eğitim Satışı

Herhangi bir alanda edinilen bilgi veya deneyim eğitime dönüştürerek belirli platformda satılabilir. Dil veya ders anlatmak gibi konulardan ziyade özel bir kahve yapma tekniği gibi daha basit konular da bu gibi sitelerde satışa sunulmaktadır.

 1. http://skillshare.com
 2. http://udemy.com
 3. http://teachable.com
 4. http://learnworlds.com

Stok Fotoğrafçılık

İyi bir kamerası olan cep telefonuyla ya da fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraflar birçok sitede satılabilir. Bu fotoğraflar, spesifik bir anı yansıtmalıdır.

 1. http://shutterstock.com
 2. http://foap.com
 3. http://fotolia.com
 4. http://istockphoto.com
 5. http://pond5.com
 6. http://adobestock.com
 7. http://500px.com
 8. http://pixieset.com

Görev Bazlı Ödeme Almak

Bazı platformlar, iş süreçlerinin geliştirilmesi için yapılması gereken görevleri belirli komidyonlar karşılığında kullanıcılara açmıştır. Bu görevler sorulara yanıt vermek, bazı yerlerin fotoğrafını çekmek ya da adres düzenlemek gibi basit görevler olabileceği gibi farklı zorluk seviyelerine de ulaşabilir.

 1. Amazon Mechanical Turk (mTurk.com)
 2. Google Task Mate (Hindistan)
 3. Google Maps
 4. BeMyEye App (İngiltere)
 5. Toloka (Yandex)
 6. Digi.me (UBDI)

Diğer Online Gelir Yöntemleri

Online gelir elde etmenin yolları burada anlatılanlardan çok daha çeşitlidir. Özetle yapmayı bildiğiniz ya da iyi yaptığınız birçok iş  bir platformda çoktan satışa sunuldu bile! İşte diğer online gelir modellerinden bazıları:

 1. Mobil App Yapmak
 2. E-kitap Yazmak
 3. Çeviri Yapmak
 4. Blog Yazmak